Cardano (ADA)

Cardano to platforma technologiczna, która będzie w stanie obsługiwać aplikacje finansowe używane obecnie przez osoby prywatne, organizacje i rządy na całym świecie. Warstwowa budowa platformy umożliwia zwiększenie elastyczności systemu,  ułatwia jego utrzymanie i pozwala na aktualizowanie za pomocą soft forków.
Kryptowaluta Ada w projekcie Cardano służy do wysyłania i otrzymywania funduszy cyfrowych. Ta cyfrowa gotówka stanowi przyszłość pieniędzy, umożliwiając szybkie, bezpośrednie transfery, które gwarantują bezpieczeństwo dzięki wykorzystaniu kryptografii.
Po ukończeniu prac nad warstwą rozrachunką, która uruchomi Adę, zostanie zbudowana oddzielna warstwa obliczeniowa. Będą w niej obsługiwane  inteligentne kontrakty, cyfrowe umowy prawne, które będą stanowić podstawę przyszłego handlu i biznesu. Cardano będzie także uruchamiał zdecentralizowane aplikacje lub dappy, usługi, które nie są kontrolowane przez żadną ze stron i wykorzystują technologię blockchain.

Główną innowacją Cardano jest to, że będzie on równoważył potrzeby użytkowników z potrzebami regulatorów, łącząc przy tym  prywatność z przepisami.
Wizja Cardano to nowy styl technologii regulowanych, większa integracja finansowa, zapewniająca wszystkim dostęp do uczciwych usług finansowych.